Články autora: Jiří Frey
TECH EDU 1 / 2017
V prosinci bylo na pardubické chemické průmyslovce opravdu živo. Ne, že by studenti zcela podlehli předvánoční adventní atmosféře, ale škola tradičně otevřela dveře dokořán, takže se na občas přeplněných chodbách proplétali současní studenti s těmi budoucími, s nimiž se na školu, její vybavení a vzdělávací nabídky přišli podívat i jejich rodiče. A nechyběli ani představitelé chemických firem z okolí. Kromě dne odborných dovedností za podpory Domu zahraniční spolupráce se tu konalo také druhé kolo jubilejního desátého ročníku celorepublikové chemické soutěže Mladý chemik.
TECH EDU 4 / 2015
„U středoškoláků převažuje názor, že technické a přírodovědné obory jsou příliš těžké, neuchopitelné, proto je lepší se do nich moc nepouštět a být manažerem čehokoli. Motivovat je k takovému náročnějšímu studiu není proto nic jednoduchého,“ konstatuje známou pravdu tisková mluvčí a vedoucí popularizačních projektů Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová. Pardubické univerzitě se přesto popularizace vědy daří. V rámci evropských fondů pro vzdělávání a konkurenceschopnost byly vysokým školám poskytnuty finance nejen na odměnu pedagogů, kteří se tomuto tématu věnují, ale i na podporu vysvětlování, co vlastně věda je, co přináší pro každodenní život nám všem, nejen badatelům. Tak začalo naše povídání.
TECH EDU 3 / 2015
Protože vám chceme postupně představit česká vědeckotechnická centra pro všechny generace, tentokrát jsem se rozjel do Liberce. Libereckou iQLANDIí mě provedla Jana Pivoňková, obchodní a marketingová manažerka centra. Za hodinu a půl se to prý dá stihnout, když jde víc o prohlídku než o hraní. A měla pravdu. S páčkami a čudlíky exponátů jsem si hrál jen lehce a zdaleka ne se všemi. Už proto, že u řady z nich byly hloučky mladších návštěvníků, kterým jsem se do jejich bádání nechtěl plést.
TECH EDU 3 / 2015
Kde se vzala liberecká iQLANDIA a kdo ji vymyslel? To byla první otázka na jejího ředitele Pavla Coufala.
TECH EDU 1 / 2014
Přestože slýcháme již několik let povzdechy nad tím, že naše školy nepřipravují do praxe tolik žádané a zatím stále na pracovním trhu chybějící techniky, jen málo se udělalo pro skutečnou změnu tohoto stavu. Nicméně najdou se místa, kde se blýská na lepší časy. Jedno z nich jsme navštívili – Experimentárium Střední průmyslové školy v Otrokovicích.