Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…„Většina lidí si nechá uniknout, jak je matematika krásná. Pro mne je její nejbližší analogií horolezectví, hledání cesty velkou a složitou stěnou, kde se větví varianty dalšího postupu, kde potřebujete sílu a šikovnost, ale hlavně musíte umět přečíst skálu, poznat její strukturu, její skryté vzorce. Matematika není věda o číslech, ale o strukturách.“ Když Petr Koubský hovoří o obávaném studijním oboru, uvěřil by mu i notorický repetent. Se známým popularizátorem vědy a digitálních technologií a empatickým pedagogem jsme si povídali o matematice ve škole a běžném životě, informačních technologiích a dialogu s generací Z.
Myslím, že hlavní problém spočívá v tom, že ji považují za samoúčelnou. Nechápou, k čemu jim může být dobrá. Proto přistoupily na model chování, k němuž je převažující způsob výuky na našich školách vede: něco se naučím, jsem za výkon oznámkován a pak to všechno klidně mohu zapomenout.
Přesvědčoval bych je na příkladech a aplikacích z běžného života, že matematika je nejen praktická, ale může být i zábavná. Začínat výuku matematiky od komplikovanějších a abstraktnějších případů místo naopak je nejlepší způsob, jak u dětí vyvolat k tomuto oboru averzi. A nebál bych se ani emocí a humoru. Ale aby matematika děti bavila, musí nejprve bavit učitele.
„Aby matematika děti bavila, musí nejprve bavit učitele.”
Například takovou trojčlenku se mohou naučit při běžných nákupech. Třeba by měly odpovědět na otázku, které balení je výhodnější: o 200 gramech za 40 korun nebo o 300 gramech za 44 korun? Jde skutečně o slevu? Kdo by při nákupech v supermarketu odhalil mezi „slevami“ největší podvod, dostal by zvláštní pochvalu. Nebo princip Pythagorovy věty se dá dobře vysvětlit, když na zahradě vyměřujeme pravoúhlý záhonek pomocí provázku a kolíku.
Určitě. Pokud jde o mě, nechápu školu jako zařízení, kam dítě odložím a pak si je zase přijdu vyzvednout. A z osobní zkušenosti vím, že někteří z rodičů to vidí podobně.
Ne.
To bych jim nepodsouval. Spíš jsou jako většina lidí zvyklí fungovat zavedeným způsobem a neradi ho mění. Přesto je to škoda. Rodičů, kteří by byli s malým povzbuzením ochotni předat své znalosti a zkušenosti nebo s něčím pomoci, je spousta.
S argumentací amerického profesora lze principiálně souhlasit, ale nemůžeme ignorovat fakt, že děti mají digitální technologie doma a běžně je používají. Školy, v nichž se preferuje klasický způsob výuky, jim nutně připadají jako středověk. Při výuce je vždy klíčová osobnost pedagoga. Záleží na tom, zda využívá nových technologií jako pomůcky účelně a smysluplně. Dovedu si představit kvalitní výuku jen s křídou a tabulí i neefektivní s tablety a nejnovějším softwarem.
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…