Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Vývoj nového stroje je složitý a především nákladný proces. V současnosti je nemyslitelné vyrobit prototyp, který se dlouze zkouší a upravuje. Výsledkem vývoje by měl být takový prototyp, který už vše očekávané splňuje. A právě tady pomůže virtuální realita. Nachází stále větší uplatnění všude tam, kde je potřeba v průběhu návrhu nových součástí nebo celků vyhodnotit jejich různé varianty anebo včas odhalit problémy, které by mohly nastat.
Technologie virtuální reality, která se začala rozvíjet před více než patnácti lety, nyní dospěla do stadia, kdy už se v průmyslu používá, a to například ve strojírenství, pozemní dopravě, leteckém a obranném průmyslu. A dokáže velmi pomoci. Zkracuje čas potřebný pro uvedení výrobku na trh a činí proces vývoje mnohem flexibilnější. A umí též pomoci s prodejem a marketingem.
John Hayes, generální ředitel portálu Engineering.com, poskytuje konkrétní příklad využití virtuální reality: „Díky trojrozměrné vizualizaci ve skutečném měřítku máte pocit, že stojíte přímo na výrobním stanovišti. Interaktivně můžete projít kroky, které musí udělat pracovník při montáži palivové nádrže, instalaci baterie a upevnění jejího krytu. To posouvá koncept virtuálního prototypování o veliký skok dál – nyní máme možnost ověřit celou montážní sekvenci a dokonce i údržbu.“
Herrenknecht AG je jedinou společností na světě, která dodává tunelová razicí zařízení pro všechny půdní podmínky a pro všechny průměry, v rozmezí od 0,1 do 19 metrů. Jsou to stroje na míru pro ražbu dopravních, zásobovacích a servisních tunelů včetně doplňkových zařízení a příslušenství. Kromě toho Herrenknecht vyrábí i vrtné soupravy pro vertikální a šikmé šachty i vrtné soupravy pro hloubkové vrty. Tato firma využívá řešení virtuální reality IC.IDO od ESI Group k provádění ergonomických studií a vyhodnocování bezpečnosti, viditelnosti a dosažitelnosti, k simulaci pohybu kabelů a hadic v reálném čase, k montážním a demontážním analýzám. Virtuální realita umožňuje vyvarovat se nedorozuměním a mylným výkladům, ke kterým velmi často dochází při spoléhání se pouze na výkresy a zmenšené modely.
Velké množství 3D dat z různých zdrojů (modely výrobce zařízení, jeho klientů a subdodavatelů) může být rychle načteno do jediného prostředí, což usnadňuje pravidelné aktualizace a zajišťuje, aby týmy pracovaly vždy s nejaktuálnější a nejnovější konstrukční variantou. Tím, že jsou správná rozhodnutí činěna ve správný okamžik, firma zkracuje dodací lhůty a redukuje náklady na vývoj produktu.
Společnost Gabler dodává kompletní strojírenská řešení pro mezinárodní klientelu. Zaměřuje se především na návrhy, vývoj a stavbu výrobních linek pro výrobu žvýkaček, žvýkacích bonbonů, farmaceutických pelet, slazených mandlí a mnoha dalších produktů. Také tato firma se rozhodla využívat virtuální realitu IC.IDO. Provádění technických vyhodnocení na virtuálních modelech v měřítku 1 : 1 a v reálném čase jí umožňuje nabídnout zákazníkům lepší a bezpečnější řešení.
„Všechna námi vytvořená 3D data odesíláme do IC.IDO pro získání lepší představy o tom, jak bude výrobní linka vypadat a jak bude provozována. Některé linky jsou i více než 60 metrů dlouhé, mají složité mechanismy provádějící složité procesy. Díky virtuální realitě můžeme zkontrolovat každý kout výrobní linky, odstranit libovolnou součást stroje a nahradit ji jinou. Jsme tak schopni kontrolovat výrobní proveditelnost a provozuschopnost již od prvních kroků v životním cyklu výrobku,“ vysvětluje Patrick Gabler, projektový manažer.
Firma Gabler měla před sebou nedávno nelehký úkol: Navrhnout výrobní linku na žvýkačky během pouhých dvou týdnů. Šlo o projekt za pevně sjednanou cenu; dodatečné změny a vícepráce by nebyly proplaceny. Jediný způsob, jak splnit dvoutýdenní lhůtu, bylo zajistit co nejefektivnější komunikaci mezi inženýrským týmem výrobce a potravinářskými technology klienta. Všechna jednání probíhala ve speciální projektové místnosti za pomoci virtuální reality. Společným cílem těchto schůzek bylo průběžně vyhodnocovat a řídit rizika projektu a zároveň zajistit dostatečnou bezpečnost pro dělníky a zabezpečit předepsaná hygienická nařízení.
„Nasazení IC.IDO v tomto projektu nám umožnilo splnit extrémně krátkou dodací lhůtu a expedovat výrobek v požadované kvalitě a v čase o 15 % kratším, než je tomu u srovnatelných projektů obvyklé,“ podotýká Patrick Gabler.
Z těchto příkladů vyplývá, že technologie virtuální reality dnes přináší i strojírenským podnikům významný užitek a pomáhá jim zvýšit konkurenceschopnost.
To, že jsou správná rozhodnutí činěna včas, znamená zkrácení dodacích lhůt a úsporu nákladů na vývoj produktu.
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…