Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Rodiče dnešních deváťáků, pokud sami v technickém oboru nepracují, mohou mít v některých případech příliš málo informací o tom, jaké možnosti pro jejich děti tyto obory skýtají a co přesně ve své moderní podobě obnášejí. „Nejjednodušší je, když se k nám přijdou podívat,“ říká Ing. Zbyněk Kadlec, personální ředitel společnosti ŽĎAS.
Organizujeme vždy 1. května Den otevřených dveří, na který přichází skoro 3000 lidí. Mohou si projít celou firmu a každý jim rád vše vysvětlí. Postupně se tak začínají chovat i další firmy. Průmyslová škola i učiliště mají také svoje Dny otevřených dveří. V místním Domě kultury probíhá každý rok Festival vzdělávání. Ukazuje přehled vzdělání právě pro děti, které končí základní školu. Mohou tam přijít jak rodiče, tak děti.
ŽĎAS je jedna z mála firem, která má celou škálu oborů. Máme Strojařskou výrobu, Metalurgii, Nástrojárnu, Energetiku a svoje Opravy a údržby. Tahounem ekonomiky je automobilový průmysl. ŽĎAS je jednou z prestižních firem, které pro automobilový průmysl dodávají různé součástky, polotovary, nástroje i odlitky. Pokud se mladí lidé vyučí v technickém oboru, mají garanci uplatnění a jistotu práce. Po studiu na ostatních školách takové vyhlídky zdaleka nemusí mít.
Jsem přesvědčen, že se musí změnit koncepce školství. Nutné jsou jednotné přijímací zkoušky a státní maturity, aby byla vidět úroveň jednotlivých škol. Školy by se měly redukovat podle toho, jak jejich absolventi najdou uplatnění v praxi. Dochází ke slučování škol, a to není řešení. Také by měla existovat jasná pravidla pro přijímání žáků základních škol na střední školy. Dnes do nich chodí žáci, kteří mají na základní škole čtyřky! A to jen z toho důvodu, že střední škola musí být ekonomicky soběstačná a potřebuje získat dotaci. Měla by se změnit i vládní politika z hlediska financování škol. Technické školy a učiliště potřebují strojní vybavení, a to je nákladné. Náklady na výuku jednoho žáka jsou zde mnohem vyšší než například u žáků gymnázia. Učni by měli v posledním roce studia chodit na odbornou praxi, skloubit teorii s praxí.
Zkoušíme různé cesty, jak najít lidi pro technické profese. Kromě inzerce v tisku chceme využít i plakáty a letáky, umístit je na úřady práce a různá další místa v celém regionu. Chceme také oslovit firmy, v nichž momentálně redukují počty zaměstnanců. Potřebujeme hlavně obráběče. Pokud jsou čerstvě vyučení, začínají s platem od šestnácti tisíc korun, postupně si však mohou vydělávat až třicet tisíc.
Ano, každoročně pořádá žďárská VOŠ soutěž Řemeslo Vysočiny. My se na ní také podílíme, máme s učilištěm úzkou spolupráci. Soutěží mladí soustružníci, frézaři a programátoři. Vidíme tam kluky, které jejich obor baví a u kterých je předpoklad, že v něm i zůstanou.
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…