Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Jedním z porotců kategorie Světlo na cestu je respektovaný průmyslový designér a vysokoškolský učitel průmyslového designu Martin Tvarůžek. Jak se porotě zaslané práce líbily a proč zvítězila Pastelka? Na to jsme se ho zeptali těsně po vyhlášení vítězů v Poslanecké sněmovně.
Martine, proč tedy zrovna Pastelka?
Odpovím trochu zeširoka. Až po ukončení studia a při prvních kontaktech s praxí jsem si začal uvědomovat, jak je u každého produktu důležité, aby bylo možné ho za ekonomicky přijatelných podmínek vyrábět. V případě návrhu Pastelky se stalo při výběru vítězného návrhu toto hledisko rozhodujícím. V žádném případě to však neznamená, že by se další přihlášené návrhy porotě nelíbily. Naopak, děti paušálně ukázaly to, na co jsme se tolik těšili, a sice velkou fantazii, odvahu a kreativitu, která je v jejich světě tak nádherně bezbřehá a neomezená. K práci všech přihlášených jednotlivců i kolektivů proto chovám velký respekt a moc jejich výtvarné počiny obdivuji.
Které práce byste tedy za porotu ještě vyzdvihl?
V podstatě ty, které jsou publikovány ve druhém letošním TECH EDU. Svítící hodiny kreslili třeťáci a čtvrťáci a dali do toho opravdu celou svou dětskou dušičku. S tímto návrhem by však bylo ještě mnoho práce, aby bylo možné jej přivést až k realizaci v exteriéru školy. Na Stromě setkání jsme ocenili tu spoustu perfektních postřehů a nápadů včetně multifunkčnosti a přístupu k životnímu prostředí. Tady už je vidět, že nad ním přemýšleli starší žáci. Bylo by však hodně nákladné jej vyrobit, už by to také přesahovalo rámec průmyslového designu a blížilo se spíš k solitérnímu uměleckému dílu. Osobně mě svým nápadem velmi zaujala lampička – muchomůrka, dovedl bych si ji jednoduše představit na kterémkoliv dětském nočním stolku, avšak ne již tak snadno v exteriéru. Nejblíž k technickému řešení měli osmáci a deváťáci z kopřivnické základní školy. V jejich návrzích je vidět pozitivní vliv paní učitelky, která jim určitě některé technické věci související s jejich návrhem vysvětlila. Bohužel ani v tomto případě se nejedná o projekty, které by bylo snadné realizovat.
Co byste doporučil těm, kteří se do soutěže chtějí zapojit v příštím školním roce?
Je důležité nebát se kreslit a tvořit, umět se výtvarně odvázat, zároveň je ale užitečné umět si třeba i s pomocí rodičů nebo pedagogů představit, jak by se dala lampa vyrobit a jak by pak mohla okolí jejich školy dotvořit. Ničím jiným bych asi děti moc nezatěžoval, vždyť jejich největší předností je oproti nám dospělým právě nespoutaná hravost, tvořivost a nápaditost.
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…