Články autora: Jana Jenšíková
TECH EDU 4 / 2020
Říká se, že chybami se člověk učí. Ale jsou oblasti lidské činnosti, kde si je prostě nemůžete dovolit. Jednou z nich je farmaceutický průmysl. „Proto také ve Spojených státech zhruba před třiceti lety vymysleli koncept kvalifikací a validací, aby minimalizovali ohrožení zdraví a životů pacientů,“ vysvětluje Jiří Kočí, který má na starosti oblast kvalifikací ve společnosti Cayman Pharma. Spolu s validačními techniky a dalšími kolegy z technického útvaru usilují o to, aby jejich firma vyráběla své produkty, léčivé látky, v konzistentní kvalitě. „Jakýkoli nový produkt, ale také jakákoli inovace, třeba výrobního postupu, musí nejprve projít přes nás.“
TECH EDU 3 / 2020
Patříte mezi ty, kteří práci bezpečnostního technika podceňují? Tvrdíte, že na prověrky BOZP a stálé kontroly není u vás moc času, protože musíte „tvořit hodnoty“? Takové to „rychle to tu podepiš a hurá do práce, vždyť my nejlépe víme, co potřebujeme, a hlavně to tak funguje už leta, tak jakýpak copak, nebudeme z toho dělat vědu“. No to hoďte zpátečku! Zapálený bezpečák-praktik je totiž pro firmu poklad. Tedy ten, co bere svou profesi jako poslání, hledá nová řešení a dokáže lidi pro věc nadchnout. Pokusíme se vás o tom přesvědčit, protože jednoho takového známe. Jmenuje se Pavel Bartko a je bezpečákem tělem i duší. Tedy správně EHS managerem (pozice zahrnuje vedle bezpečnosti práce i ochranu životního prostředí – pozn. red.) ve známé farmaceutické společnosti Cayman Pharma.
„Technicky zaměření lidé jsou většinou praktičtí realisti. Věří tomu, co si mohou osahat či změřit, a pokud na ně půjdete s abstraktními argumenty, jejich důvěra nebo nadšení pro věc většinou klesnou,“ říká šéfka Performie Česká republika Lucie Spáčilová. Jejíma rukama už prošly desetitisíce testů osobnostního potenciálu, takže se má ve svém tvrzení o co opřít.
TECH EDU 2 / 2020
Poslední měsíce v nouzovém stavu spojeném s nejrůznějšími omezeními, která pandemii provázela, potvrdily tři sta let staré heslo slavného ruského vojevůdce Suvorova, že „těžko na cvičišti – lehko na bojišti“. Nejen o důkladné přípravě, ale i o trendu home office a digitalizace hovoříme s Davidem Feistem, vedoucím oddělení IT mezinárodně úspěšné farmaceutické společnosti Cayman Pharma.
Nadnárodní technologické společnosti budou do budoucna potřebovat specialisty na stále nové pozice. Snaží se proto vzbudit zájem o umělou inteligenci již u dětí základních a studentů středních škol. Dokonce existuje možnost vytvořit si vlastní umělou inteligenci doma. Stačí si prý…
TECH EDU 1 / 2020
Začátek nového roku je ideální na to zavést do života novinky. To vědí i ve farmaceutické společnosti Cayman Pharma, a tak se do toho hned od ledna pořádně obuli. Už vloni probíhala v některých jejích odděleních postupná elektronizace procesů. Ovšem přechod od papírového vyřizování žádanek, faktur a další administrativy včetně inventarizace na plně elektronické řešení byl dlouho očekávanou inovací.
TECH EDU 4 / 2019
I když všude slyšíte, že nejsou lidi, jednu z našich nejprestižnějších farmaceutických firem, společnost Cayman Pharma, tento problém netrápí. Ačkoliv mají zhruba 130 zaměstnanců, téměř všechny pozice jsou momentálně obsazeny. Zdálo by se tedy, že na tomto poli není ve firmě co zlepšovat a že všechno šlape „samo“ jako dobře promazaný stroj. Jen personalistky Hanka Kantuláková a Zuzka Kušová vědí, co je za tím energie, a zároveň chrlí nápady, jak práci s lidmi zlepšit.
TECH EDU 4 / 2019
Budou chtít mileniálové a generace po nich následující ještě pracovat? A jak je získat na svou stranu? Povídáme si s Lucií Spáčilovou, která působí patnáct let v oblasti vzdělávání top managementu a personalistů.